Jetfin – Egy legendás uszony rövid története
Kevés búvárfelszerelés mondhatja el magáról, hogy évtizedeken át gyakorlatilag változatlan formában használják – a Jetfin pontosan ilyen.
Ez a robusztus, jól tervezett uszony mára igazi legendává vált, különösen a technikai búvárok körében.
Nézzük meg röviden, hogyan is alakult a története:
(A képen a felső sor balról jobbra)
photo by: Scotty Napierkowski
1. Az eredeti Jet Fin (1964) – Beuchat, Franciaország
Az első, nyitott sarokrészű Jet Fin a francia Beuchat gyárból származott, és 1964-ben Gustav Dalla Valle – a Scubapro társalapítója és a Beuchat amerikai képviselője – importálta az Egyesült Államokba.
Ez az a modell (csak az ezüst festés nélkül), amit Cousteau csapata is használt a “World Without Sun” című híres filmben.
2. Olasz változat – Beuchat gyártás Olaszországban
A következő verzió már Olaszországban készült, szintén a Beuchat gyártásában. Itt jelentek meg először a ma már jól ismert, kagylószerű szellőzőnyílások (scalloped vents), és az uszony penge is merevebbé és strapabíróbbá vált.
3. Scubapro Jetfin (1970–1982) – amerikai gyártás
1970-re a Scubapro megszerezte a Jet Fin gyártási jogát az USA-ban. Ekkortól az uszony már Scubapro márkajelzéssel és az új névvel – egyszerűen Jetfin – jelent meg.
Ez a verzió 1982-ig volt gyártásban, és sokak szerint ez volt a Jetfin aranykora.
4. Lightning Jetfin (1983–) – könnyebb, rugalmasabb kivitel
1983-ban mutatták be a Lightning Jetfin verziót: ez valamivel könnyebb és rugalmasabb volt, és egy villám embléma került a lábfej részre. Ezt a típust is az Egyesült Államokban gyártották, és még a közelmúltig elérhető volt.
5. A technikai búvárok kedvence – 352-es extra nagy Jetfin
(alsó a fenti képen)
Az 352-es méretű, extra nagy Jetfin rugós pánttal ma is a technikai merülések szabványfelszerelésének számít.
Ha ismered, akkor tudod, miért. 😉
Erős uszony, amit szárazruhával, duplapalackkal és nehéz felszereléssel is bátran lehet használni.
Miért jó a Jetfin típusú uszony?
A Jetfin típusú uszonyt elsősorban technikai búvárok használják – nem véletlenül. Bár rövidebb, mint a legtöbb rekreációs uszony, ennek ellenére hasonló haladási teljesítményt nyújt. A titka a kompakt, tömör kialakításában rejlik.
A rövidebb penge miatt sokkal könnyebben manőverezhetünk vele roncsok vagy barlangjáratok belsejében, ahol a hely szűkös, és precíz mozgásra van szükség. Megfelelő uszonytechnikával a Jetfin minimálisra csökkenti a környezet felkavarását, ami nemcsak a látóviszonyokat javítja, hanem biztonsági szempontból is kiemelten fontos – különösen zárt terekben.
További előnye, hogy a Jetfin súlya segíti a helyes trim pozíció kialakítását a víz alatt. Emellett egyes szárazruhás búvárok számára is előnyt jelenthet, mivel a nehezebb uszony segíthet elkerülni a véletlen „feldobódást”.
Uszonyozási stílusok Jetfinnel
A Jetfin nem csak formájában, hanem használati módjában is különbözik a hagyományos rekreációs uszonyoktól. Míg a rekreációs tanfolyamokon elsajátított klasszikus krall lábtempó előrefelé haladáshoz használatos, a technikai búvárok a Jetfinnel többféle stílust alkalmaznak:
- Előre haladáshoz:
- Flutter uszonyozás (hasonló a krallhoz, de kontrolláltabb)
- Békatempó (hatékonyabb, kevésbé rontja a látást és sokkal kiegyensúlyozottabb úszást tesz lehetővé)
- Pozicionáláshoz, finom mozgásokhoz:
- Hátrafelé úszás
- Helikopter forduló (helyben történő elfordulás)
Ezek a technikák különösen hasznosak szűk helyeken vagy érzékeny környezetben, és a technikai búvárkodás alappilléreinek számítanak.
Szeretnél többet tudni?
Személyes tapasztalat
Búváriskolánkban több Jetfin típusú uszony is van, és sokszor használjuk őket. Ugyanakkor amit előnyként említhetünk – vagyis hogy nehéz és stabil –, az bizonyos helyzetekben hátránnyá is válhat.
Ha nem szárazruhában merülünk, vagy repülővel utazunk a merülés helyszínére, akkor általában nem a Jetfint visszük magunkkal, mivel a tömege jelentős lehet a poggyász szempontjából.
Szerencsére a piacon ma már több gyártó is kínál Jetfin formájú uszonyokat, amelyek megtartják az eredeti forma előnyeit, de sokkal könnyebbek. Ilyen például az OMS, az Apeks, és más márkák alternatívái – érdemes körbenézni, ha hasonló tulajdonságokra, de kisebb súlyra vágysz.
(A cikkünk Scotty Napierkowski cikke alapján készült, saját kiegészítésekkel.)