Mennyit ér a búvárminősítésem
Nem is olyan rég, egy meglepő dologba ütköztem.
Valaki azt gondolta, hogy megvan a mentő búvári minősítése, aztán kiderült, a mögötte lévő tudás, sajnos nem olyan, sőt közel sincs ahhoz ami mondjuk a UEF rendszerben elvárás lenne, arról nem is beszélve, hogy mi a titánoknál milyen tudást várunk el a búvároktól.
Igen komoly fejtörést jelent számomra, amikor egy más rendszerben végzettséget szerző tanuló jelentkezik hozzánk tovább tanulás céljából.
Ilyenkor ugyanis ha az illetőnek nincs még UEF rendszerben regisztrációja, akkor nekem kell elkérnem az eddig megszerzett minősítéseit (legalább a legmagasabb végzettségét), majd azt ellenőrizni és felvinni a UEF rendszerébe. Eddig nem is olyan bonyolult a dolog, de az adatok felvitele után a másik rendszer pl: SSI, PADI, TDI minősítéseit meg kell feleltetnem a UEF minősítéseivel. Össze kell nézni a követelményeket, a merülés számokat és ki kell választani azt a szintet ahol az illető a UEF szerint áll tudásban és minősítésben.
Miért fontos ez?
Azért mert ha nálunk jelentkezel egy adott tanfolyamra, a rendszer csak akkor engedi megkezdeni azt a búvárképzést ha megvannak a hozzá szükséges előfeltételek (tudás, minősítés, merülésszám).
A probléma ott van amikor egy más rendszerben (amit szerintem nyugodtan nevezhetünk kártya gyáros rendszernek) végzett tanulót az előző oktatója félrevezeti és azt állítja, hogy az a minősítés amit ő nála megcsinált az tökéletes és fedi azt amit a tanuló szeretett volna. Persze van olyan is, hogy a tanuló nem néz utána, vagy félre ért valamit.
Például, több alkalommal is volt olyan velünk merülő búvár, akik a nagy amerikai rendszerekben 3-5 kaland merülés után (Adventures Dive) megkapták az ezt minősítő kártyát és azt gondolták, hogy ezen a kártyán szereplő speciális merülések kipróbálása után Ők már ezekkel a speciális képességekkel rendelkeznek is. Wreck, Deep, Nitrox… stb. Holott ezekre külön tanfolyam szükséges az ő rendszerükben is.
Ami szintén probléma, hogy bizonyos rendszerekben nem mindig van kötelező merülés (azaz tapasztalat gyűjtés) a következő szint eléréséhez. Így előfordulhat az is, hogy 8 merülés után valaki haladó búvárrá válhat. Ami szerintem nagyon erős, de rakd a szívedre a kezed és gondolj bele, hogy Te mennyi merülés után érezted valóban haladó búvárnak magad?!
A mentőbúvári képesítés szintén egy ilyen problematikus dolog szokott lenni a rendszerek között.
Van olyan rendszer, ahol már kezdő, sőt már gyerek búvár is elvégezheti a képzést (hiszen úgy gondolják “ha csak egy kicsit is tud segíteni egy sérültnek azzal csak jobban járunk”) és sajnos van olyan rendszer is ahol valahogy kimarad ez a képzés, hiszen a haladó anyagban kell benne lennie, de ott “nincs idő” rá, így azt mondják hoyg majd a DM képzésen, a DM képzésnél pedig vissza mutogatnak, hogy ezt már tudni kéne, és itt sem foglalkoznak vele. Tehát teljesen kimarad a dolog.
Számunkra fontos, hogy mindenki biztonságban tudjon merülni és megfelelő tudás birtokában tudjon tovább lépni a következő szintre. Éppen ezért igen nehéz megmondani valakinek, hogy habár ő úgy gondolja, hogy mentő búvár, vagy haladó búvár minősítéssel rendelkezik az nem ugyan az a szint mint amit mi várunk el tőle, illetve lehet, hogy az eddigi oktatója azt mondta, hogy ez így jó, de nálunk sajnos nem elégséges ahhoz a tudása hogy tovább tudjon tanulni.
(Nem vicc, de de vannak olyan más iskolákban végzett aktív oktatók akik nálunk egy mentő búvári szintet sem tudnának megütni. 🙁 )
Éppen ezért érdemes körbenézni, hogy mit és hogy hol/kinél tanul meg az búvár.
Mi a búvár célom?
Nálunk minden esetben meg szoktuk kérdezni, – a komolyabb tanfolyamok kiválasztásánál, – hogy a jelentkező miért akarja elvégezni az adott tanfolyamot, azaz, hogy MI A CÉL?
Hiszen nagyon nem mindegy, hogy valaki oktató vagy divemaster szeretne lenni egy mentőbúvár tanfolyamra való jelentkezésnél, vagy csak szeretne egy kicsit (vagy nagyon) jobban és biztonságosabban merülni.
Természetesen nem a tananyag fog változni bármi is a válasz, hanem az elfogadási szint, a követelmény megfelelési határértéke. Hiszen van egy alap határérték nálunk is, amit a UEF oktatási szabályzata rögzít. (Ez biztosítja a tanulót és minket is arról, hogy az tanuló ha később meg is gondolja magát, akkor is a biztos alapokkal rendelkezik.) Tehát az ez alatt teljesítő búvár nem kap minősítést tőlünk sem. De másképp fogjuk a dolgokat elbírálni, ha valaki csak egy biztosabb tudást szeretne, és másképp fogjuk elbírálni ha profi szintre törekszik.
A GUE rendszernél találkoztam először azzal a megoldással, hogy 1-5-ig vannak a vizsgafeladatok bemutatása osztályozva. És más a követelményrendszer a kedvtelési vagy rekreációs tanfolyamra jelentkezőnek, mint annak a búvárnak aki technikai szinten szeretne minősítést szerezni (de ezt most itt nem részletezem ld: a UEF fundamentals tanfolyamon).
Az osztályzás viszont az alábbiak szerint épül fel:
1, Nem biztonságos feladat végrehajtás (további gyakorlásra ajánlott, nem minősíthető)
2, Nem megfelelő feladat végrehajtás (további gyakorlásra ajánlott, nem minősíthető)
3, Éppen hogy végrehajtott feladat (kedvtelési szint)
4, Jól végrehajtott feladat (technikai/pro szint)
5, Tökéletesen végrehajtott feladat (technikai/pro szint)
Tehát a lényeg minden esetben az alapos és biztos tudás megszerzése. E nélkül nem kaphat senki sem minősítést. (1, 2,)
Ha épp hogy végre tudja hajtani a feladatot (tehát nem volt benne hiba), és végig ő és a társa is teljes biztonságban volt, akkor már minősíthető is az illető kedvtelési szinten (3,).
Tehát pl. egy mentőbúvár biztonságosan végre tud hajtani egy mentést úgy, hogy nem veszélyezteti a társa sem a saját biztonságát, akkor megfelelt ebben a feladatban. Vagy pl. egy haladó búvár a tanfolyam alatt még nem 100%-ossan tájékozódik a víz alatt, de végig biztonságosan lebeg, úszik és kommunikál a társaival és nagyjából tudja merre van a kifele vezető út, akkor ő már számomra megfelelt ebben a feladatban. De annak aki merülés vezető szeretne lenni, annak vissza is kell találnia a hajóhoz. Persze a haladó tanfolyamon is még sok más vizsgafeladat van amin meg kell felelni a tájolás mellett, ilyen pl: Éjszakai merülés, bójalövés stb.
Tehát aki profi szeretne lenni, annak minimum Jól (4,) de ha lehet akkor inkább Tökéletesen (5,) kell teljesítenie a feladatokat.
Búvárként nem mindegy ki, hol és mit tanul / tanít
Véleményem szerint nem mindegy ki, hol és mit tanul.
Biztos találkoztál már olyan merülésvezetővel aki a csapatott otthagyva inkább fényképezni indult, vagy érdeklődve kaptad fel a fejedet a tó parton arra, hogy ott az a másik csapatban miért és hogyan kezdi ellenőrizni két búvár egymás felszerelését, és arra, hogy a te oktatód még egy szót sem ejtett a búvárkomputer használatáról vagy a jelzőbója fontosságáról.
Ami fontos hogy jól meg kell határoznod a célokat, jól utána kell járni annak, hogy ki mit oktat és hogy mire jogosít majd téged a tanfolyam elvégzése után az adott minősítés és persze azt is – és talán ez a legnehezebb – hogy az adott tanfolyam milyen minőségű tudást fog majd adni.
Szerintem nem fogadható el pl. egy olyan nitrox tanfolyam, ahol gyakorlatban nem analizálnak veled gázt (akár többet is), ahol nem tanulsz meg feliratozni egy palackot és beállítani a saját komputered értékeit, vagy ahol nem gyakorlod a számolást.
Nem fogadható el egy olyan haladó tanfolyam, ahol nem lőttél bóját a víz alól, olyan roncs vagy mély tanfolyam amit Dorogon csináltál (hiszen se roncs, se mélység nincs ott)… és még sorolhatnám.
Hallgatózzál sokat
Összességében persze azt kell mondanom, hogy nem mindent tudsz befolyásolni, de abban biztos lehetsz, hogy minden tudás amit magadra szedsz azzal többet fogsz tudni a búvárkodásról. De ami mindennél fontosabb, hogy járj nyitott szemmel, ne elégedj meg azzal a tudással amit egy esetleges rossz vagy gyenge tanfolyamon kaptál, hallgatózz és próbáld kiszűrni a hasznos infókat a sok zaj és hülyeség közül.